Bezsenność – Problemy ze snem

żółtaczka pokarmowa podejmij leczenie żółtaczki u kota

Bezsenność to zmniejszona ilość, bądź jakość snu. Może być epizodyczna – np. bezsenność powstała na skutek stresu lub nagłego wypadku, bądź przewlekła – związana z jakimś zespołem chorobowym lub urazem psychicznym. Prócz przyczyn wynikających bezpośrednio z wnętrza naszego organizmu, bezsenność może być także związana ze środowiskiem: hałasem, światłem, kiepskim i niewygodnym posłaniem etc.

Jakie jest rozpowszechnienie bezsenności?

Bezsenność to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Szacuje się, że około 10% osób cierpi na chroniczną bezsenność (kobiety częściej od mężczyzn). Bezsenność znacznie częściej przydarza się ludziom starszym. Osoby, które są bezrobotne, żyją samotnie lub mają niższy status socjoekonomiczny znacznie częściej mają problemy z bezsennością.

Objawy bezsenności

Bezsenność charakteryzuje się kłopotami z zasypianiem lub snem kiepskiej jakości. Istnieją jednak inne objawy powiązane z tą chorobą:

  • poczucie senności w ciągu dnia

  • poczucie zmęczenia

  • problemy z koncentracją

  • problemy z humorem

  • bóle głowy

  • obniżony poziom energii

  • problemy w pracy lub szkole

  • kłopoty żołądkowe

Przyczyny bezsenności

Istnieje niezliczona ilość potencjalnych przyczyn bezsenności – depresja, choroby, stres, PTSD, demencja starcza, ból, nadużywanie substancji, chodzenie spać o różnych porach dnia. Bezsenność może także towarzyszyć wielu innym problemom zdrowotnym, nie mówiąc już o przyczynianiu się do powstawania kolejnych. Otoczenie także nie pozostaje bez wpływu – szczególnie, gdy w pobliżu znajdują się zwierzęta lub elektronika (telewizor, konsola do gier, monitor) mogąca zakłócić wypoczynek. Bezsenność może także nie mieć określonej przyczyny.

W jaki sposób diagnozować bezsenność?

W większości wypadków wystarczy krótka wizyta u lekarza prowadzącego. Można także pokusić się o wykonanie testów dostępnych na niektórych stronach internetowych.