Dlaczego po obiedzie chce mi się spać?

preparatem wydłużającym działanei serotoniny jest Seroxat 20mg, który jest stosowany przy depresji

To normalne, że po południu czujemy się śpiący. Niektórzy ludzie poczucie zmęczenia wiążą ze spożywanymi posiłkami. Krew płynąca przez nasze ciało miałaby rzekomo przemieszczać się z mózgu do żołądka i powodować poczucie zmęczenia. Jednak, gdy głębiej się nad tym zastanowimy takie postawienie sprawy nie ma najmniejszego sensu – dlaczego zatem nie odczuwamy takiej samej potrzeby snu po zjedzeniu dużego posiłku? Prawda jest taka, że poczucie zmęczenia w ogóle nie jest związane ze spożywanymi posiłkami.

Inni uważają, że w spożywanych przez nas posiłkach znajdują się substancje, które przyczyniają się do powstawania poczucia ospałości. Jako przykład można podać – melatoninę, substancję odpowiedzialną za regulację godzin snu. Niewielkie ilości melatoniny w jedzeniu nie mogą mieć jednak znaczącego wpływu na nasze samopoczucie. Zasadę tę można odnieść w stosunku do innych substancji – np. tryptofanu (zawartego w mięsie indyka), czy alkoholu (picie alkoholu, jak wszyscy wiemy powoduje zawroty głowy). Wymienione wyżej substancje nie wyjaśniają jednak przyczyn popołudniowej senności – raczej nie spożywamy alkoholu w pracy i nie jadamy tłustego indyka o godzinie 15.

Wszystkie wymienione wyżej czynniki mają niewiele wspólnego z poczuciem zmęczenia po południu. Za sen odpowiadają dwa mechanizmy: mechanizm homeostatyczny i cykl okołodobowy. Gromadząca się w mózgu adenozyna zdecydowanie zwiększa potrzebę snu. Im dłużej dana osoba pozostaje aktywna, tym więcej adenozyny gromadzi się w jej mózgu, wzmacniając poczucie senności.

Drugim procesem nie wpływającym bezpośrednio na sen jest cykl okołodobowy, który przeciwdziała usypiającemu działaniu adenozyny. Po około 8 godzinach cyklu pojawia się dołek – stąd nie jesteśmy chronieni przed wpływem tej substancji.

By przeciwdziałać popołudniowej senności spożyj napój zawierający kofeinę lub weź krótką półgodzinną drzemkę. Nawet jeżeli nie wypijesz popołudniowej kawy, zauważysz, że twój organizm sam poradzi sobie z przejściem przez ten trudny okres. Po godzinie-półtorej powinieneś być wystarczająco sprawny, by podjąć nową aktywność.

Wyszukane przez:

  • dlaczego po jedzeniu chce sie spać
  • po jedzeniu chce mi się spać
  • sen po jedzeniu
  • dlaczego chce się spać po jedzeniu
  • dlaczego po jedzeniu chce mi się spać
  • dlaczego chce mi sie spac po jedzeniu
  • chce mi się spać po jedzeniu
  • po jedzeniu chce sie spać
  • czemu po jedzeniu chce sie spac
  • chęć spania po jedzeniu